Carl Siewers, tekanna, silver, S:t Petersburg, 1860.

Invändigt förgylld. Bukig, med pålagd bladdekor, locket med tvinnad ringformad knopp, svärtat trähandtag. Höjd 13 cm, längd 23 cm, vikt 548 gram.

Slitage.

Utropspris
5 000 SEK