Invändigt förgylld. Konisk form med graveringar i panslavistiskt mönster, pärlbandsdekor. Lock på gångjärn, knoppen med benisolerad.
Höjd 27 cm. Vikt ca 1205 g.
Kontrollmästarstämpel Pavel Andreyevich Kostychev.
Skador i hänkelns benisolering. Otydlig stämpel.