Madeleine Pyk – en samling F769

Vilhelm Wohlert

(Danmark, Född 1920)
Vilhelm Wohlert
(Danmark, Född 1920)

VILHELM WOHLERT, "Piano Chair", stol, Stellar Works, 2012.

Grålaserad ask, höjd 74,5 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

Niels Strøyer Christophersen

Designed in 1955. Re-introduced in
2012 by Stellar Works

Utropspris
3 500 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60