BARNKAMMARSOFFA, Nordiska Kompaniet, före 1909.
Soffa av furu. Skyltmärkt AB Nordiska Kompaniet 4190-140409. Sitthöjd 42, längd 120, djup 54 cm.
Åldersrelaterat slitage.
Nordiska Kompaniets möbeltillverkning startade 1902 i en fabrik i Nyköping. Företaget kallades NK:s Verkstäder och fanns kvar till 1973. Där samlades alla led i möbel- och inredningstillverkningen under ett tak. All inredning till det nya varuhuset tillverkades på fabriken och kunder kunde beställa anpassade möbler. Arkitekten Carl Bergsten var en tid chefsarkitekt och mot slutet av 1920-talet tillträdde Axel Einar Hjorth som chef för NK:s möbelavdelning.
Läs mer