Kan inte nå servern

Roj Friberg

(Sverige, 1934-2016)
Roj Friberg
(Sverige, 1934-2016)

ROJ FRIBERG, . Vax, blyerts och färgpigment på pannå, signerad RF

"Skepp på havets botten”. . 58 x 85 cm.

Obetydliga repor.

Övrig information

"Underskattad gigant. Teknisk briljans har han gemensam med generationskolleger som John-Erik Franzén och Ola Billgren. Men Friberg har en metafysisk tyngd som ger en ny mening åt tomma fraser om humanism och existentialism. Här finns också en politisk, radikal dimension, även om Roj Friberg framstod som en särling också i det ideologiskt färgade 70-talet.”
Ur recension i DN Kultur, 7 oktober 2010

Roj Friberg var en svensk målare, grafiker och scenograf. Friberg påbörjade sina konstnärliga studier vid Slöjdföreningens skola i Göteborg och sedermera vid Valands Konstskola.
Friberg använde sig av säregna tekniker för att ge utryck för sitt konstnärskap. Han blandade gärna grafik, teckning och måleri, ibland med okonventionella redskap såsom tandläkarborrar.
Många av Roj Fribergs verk ligger nära både foto och film i utryck och kan utföras på särskilt preparerade dukar, exempelvis lackade eller etsade. Friberg har jobbat mycket med scenografi, bl.a regissör Alf Sjöberg och Cullbergbaletten.
Friberg finns representerad på de flesta av Sveriges stora museer, däribland Moderna Museet i Stockholm.

Konstnär

Roj Friberg föddes i Uddevalla, han inledde sina konstnärliga studier vid Slöjdföreningens skola i Göteborg för att sedan fortsätta vid Valands Konstskola under åren 1961-64. Roj Friberg använder många säregna tekniker, han blandar grafik, teckning och måleri. Han använder sig gärna av okonventionella redskap såsom t ex tandläkarborrar. Han arbeten kan utföras på särskild preparerade dukar, exempelvis lackade eller etsade. Hans bildvärd är både starkt realistiskt och drömlik. Många av verken ligger nära båda foto och film i uttryck. Under en period var hans motivval relativt politiska och "allmänt protestinriktade" som ett exempel kan nämnas hans kända bild "Juntan" från 1970-talet. Roj Friberg är en mycket mångsidig konstnär som även arbetat mycket med scenografi, bl a har han arbetat med regissören Alf Sjöberg och Cullbergbaletten. Roj Friberg finns representerad på flera av landets största museer och har även utförd en mängd offentliga arbeten, bl a vid Östra Sjukhuset i Göteborg.

Läs mer
Auktionen avslutades
Har du ett liknande föremål du vill få värderat? Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.
Utropspris
35 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Amanda Wahrgren
Stockholm
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?