Philip von Schantz

(Sverige, 1928-1998)
Philip von Schantz
(Sverige, 1928-1998)

PHILIP VON SCHANTZ, akvarell, signerad och daterad -82

Stilleben med röda vinbär i porslinskopp. 28 x 31 cm.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Galerie Aronowitsch Stockholm

Utställningskatalog London, ”Philip von Schantz 21 watercolours” 1983, jfr akvarell på sid 35.

Jämför auktionens verk med Moderna Museets verk, ”Smultron” (Stilleben med smultron i porslinskopp), ref nr NMG 16/1986.
Moderna Museet i Stockholm äger världens största museala samling av Philip von Schantz verk, sammanlagt 83 verk.

Philip von Schantz var allt sedan sin debut i början av 1950-talet ständigt uppmärksammad som målare och grafiker.
Mest älskad blev han för sina bilder av vinbär och blåbär i stora skålar, hinkar och krus.
Vinbär och blåbär som han med ömsint och magisk detaljskärpa återgav med närmast surrealistisk karaktär.
Objekten hade han oftast odlat själv eller plockat i naturen. Hans bilder var ofta mångtydiga och karakteristiskt för hans sätt att arbeta var utnyttjandet av en variant av enpunktsperspektivet, där perspektivlinjerna löper parallellt och bilden breder ut sig över ytan.

Philip von Schantz studerade först måleri hos Otte Sköld och begav sig sedan till Paris för en kort utbildning hos André Lhôte. Mellan 1952 och 1958 studerade han på Konsthögskolan i Stockholm. Under 1970-talet blev han mycket populär bland allmänheten som fann hans stilleben oemotståndliga och naturtrogna. Han använde sig av enpunktsperspektivet där perspektivlinjerna löper parallellt och själva bilden breder ut sig över bildytan, skalan är också alltid 1:1, vilket bidrar till bildernas identitet och igenkännande upplevelse. Igenkännandet av vita plåtskålar, trälårar med tryckta bokstäver eller enkla redskap som grepar, spadar, rostiga hinkar signalerade trygghet och blev snabbt oemotståndliga som bärare och kopplade till den egna uppväxten och historien.

I mitten på 1970-talet kom så det stora genombrottet med bärmotiven, skopor, hinkar och krus som till bredden är överfyllda av olika bär; krusbär, smultron, blåbär, röda och svarta vinbär. Minutiöst målar han bär för bär, med tålamod och övertygelse om att sanningen är just det exakta avbildandet.

Konstnär

Utropspris
35 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89