Makode Linde

(Sverige, Född 1981)
Makode Linde
(Sverige, Född 1981)

MAKODE LINDE, skulptur, signerad, utförd 2008.

”Glad ekorre” ur serien "Afromantics". En ursprunglig skulptur i lergods är inköpt, övermålad och omarbetad av Makode Linde till tema-utställningen ”Afromantics" 2008. Bemålad. Höjd ca 28 cm.

Obetydligt slitage

Stockholm Art Fair, 2008

I konsthögskolornas elevutställning på Stockholm Art Fair 2008 deltog bland andra Konstfack-studenten Makode Linde med sitt skulptur-/konstprojekt "Afromantics". Auktionens verk var en av skulpturerna vid denna utställning.
Utställningen 2008 var Makode Lindes första stora presentation av konstprojektet Afromantics.
”Makode Linde satte kulturministern på pottkanten och gjorde avtryck i både svenska och internationella konsthistorien. Såväl amerikanska CNN som Al-Jazira rapporterade från World Art Day på Moderna Museet i Stockholm 2012.
Vad tänkte dåvarande kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth när hon stod framför en levande ”tårta” med kniven i högsta hugg? Att det inte är en vanlig dag på jobbet?
– Aaaaaaaj, aaaaaaaaj, aaaaaj, svarade tårtan.
Resten är youtubehistoria. Fyra miljoner visningar och 70 000 kommentarer senare blev såväl Makode Linde som Lena Adelsohn Liljeroth kända över världen, efter ministerns ”cake gate” på Moderna Museet.”

Utropspris
12 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89