Jens-Flemming Sørensen, skulptur. Sign och numr 6/6. Brons, höjd 15,5 cm, längd 25 cm.
"Kuglekonstruktion på base af sort sten". Signerad med initialer J-F-S och numrerad 6/6. Guldpatinerad brons, höjd 11,5 cm, längd 19 cm (inklusive stenbas höjd 15,5 cm, längd 25 cm.
Obetydlig ytsmuts. Strödda skrapmärken. Mindre fläckar. Något avnött patinering.