Paul de Vigne

(Belgien, 1843-1901)
Paul de Vigne
(Belgien, 1843-1901)

Paul de Vigne, efter. Skulptur. Sign och dat 1877. bronze, höjd 65 cm.

"Narcisse". Signerad Paul de Vigne och daterad 1877. Grön/brun patinerad brons. Höjd 65 cm.

Obetydlig ytsmuts. Smärre strödda skrapmärken. Något avnött patinering. Ett par små hackmärken.

Jämför exemplar (inv.nr 4519) i samlingarna tillhörande Musées royaux des Beaux-Arts de Belgique (=Kungliga museet för sköna konster i Belgien).

Utropspris
6 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93