Diego Fortunato, "Mayfair", golvlampa, Vibia, 2000-tal.

Metall, grafitgrå, höjd 150 cm.

Smärre slitage. Något sned.

Mayfair är den moderna versionen av en lampa som var populär på 1900-talet. Den estiska lampan är innovativ genom att den gör bruk av LED och optiska sensorer till dämpning av ljuset. Hos AndLight finns lampan som bordslampa och golvlampa: blank grön & svart, blank koppar, blank orange & svart, matt grafitgrå, matt guld och matt vit. Lampan har vunnit Good Design Award 2017 och Metropolis Likes Award 2018.

Utropspris
4 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60