Ragnar Sandberg, olja på duk, signerad RS. Utförd 1933.
"Varm- och kallbadhusen, Stenungsön". 37 x 46,5 cm. Intygad a tergo av H. Sandberg.
God kondition. Något ojämn duk.
Konstverk tillkomna på 1930-talet hör till de mest intressanta i Ragnar Sandbergs konstnärskap, vid denna tid ägnar han sig åt koloristiska fantasier och söker ständigt nya kombinationsmöjligheter, harmonier, och disharmonier. Han roar sig med oväntade färgblandningar, han kombinerar rosa och gulgrönt och prövar att få fram övertoner som kan uppstå när ett par närliggande färger som blåviolett och blågrönt spelar mot varandra. Han bryter också ner färgerna till ljusa nyanser genom att använda rikligt med vitt och förkastar heller inte den svarta färgen som skapar markering.
Ragnar Sandberg är en av den svenska 1900-talskonstens förgrundsfigurer och hans oljemålningar betingar idag höga priser. Efter studier vid Valands konsthögskola kom han att tillhöra de så kallade Göteborgskoloristerna. Genom sin sublima palett som flyktigt växlade mellan färgexpressionism och bleka pastelltoner skapade han sig en särställning bland sina samtida. Vid tiden för andra världskrigets slut kom Sandberg alltmer att ägna tid åt studier i det mindre formatet. Han intresserade sig för formernas rytmik och lagbundenhet. 1947 blev han ledamot av Konstakademien. Samma år erhöll han professorstiteln i teckning vid Konsthögskolan, en tjänst som han upprätthöll till 1949 då han vid nämnda institution utnämndes till professor i målning.