1268758
Anders Zorn
(Sverige, 1860-1920)
Anders zorn, etsning, signerad.

Anders Zorn, etsning, signerad.

"Kusinerna". (III état av III), 1883 (upplagan om 40 exemplar tryckt 1903). Plåtstorlek ca 44,4 x 27,8 cm. Pappersstorlek 59,8 x 39,6 cm

Invikt i övre marginal. Nedre marginal med veck. Tejprester på baksidan. Gulnad. Fläckar. Missfärgad efter passepartout.

Proveniens

Skånsk privatsamling.
Sharles Dayton, Washington.

Delteil 6; Asplund 7; Hjert & Hjert 7; Lidbeck 7.

Joakim Fingal
Joakim Fingal
Värderingsman
+46 (0)709 17 99 94

Utropspris
60 000 SEK