1274948
Skål, porslin, Republik, 1900-tal.
Skål, porslin, republik, 1900-tal.

Monokrom med Guangxu sexkaraktärsmärke. Höjd 6,5 cm. Diameter 13,5 cm.

Slitage. Spricka. Slipat nagg.

Proveniens

Bought in Hongkong and on loan to the Leiden Museum of Ethnology, Netherlands in 1978. Registration number on footrim of the bowl.

Alexander Robertson
Alexander Robertson
+46 (0)709 17 99 95

Slutpris
3 600
354
423
Utropspris
1 500 SEK
Budhistorik (33 bud)
22 nov 17:26
3 600 SEK
22 nov 11:06
3 400 SEK
22 nov 11:05
3 200 SEK
22 nov 11:05
3 100 SEK
21 nov 17:25
2 900 SEK