Matta, antik Beijing, Kina, sen Qing dynasti ca 353,5-359 x 275-282 cm.

Ljust blåmelerad botten med blomstermedaljong, hörnornament och ströblommor i benvitt, blekgult, blekgrått samt olika blå och bruna nyanser. Bred benvit huvudbård med stor pionranka. En benvit inre sekundärbård med fladdermöss och blommor.

Något blekt, abrasher, ställvis ituskuren och ihopsatt. Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, lagningar, ivävningar, lagade revor. Sidorna med trampveck och obetydliga skador, en kortsida med hål.

Utropspris
4 000 SEK