Skålar och fat, fem stycken, porslin. Kina, 1600/1800-tal.

Främst sjöfynd, olika dekor i underglasyrblått. Diameter 12-25 cm.

Sprickor, nagg, slitage.

Proveniens

Purchased in Singapore in the mid 20th Century.

Utropspris
2 500 SEK