1188416

Brita Nordencreutz

(Sverige, 1899-1982)
Brita nordencreutz, akvarell med täckvitt, ej signerad.

Brita Nordencreutz, akvarell med täckvitt, ej signerad.

Mor och dotter. 23,5 x 17 cm.

Ej examinerad ur ram.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - L108
Övrigt

Brita Nordencreutz var en svensk bildkonstnär född i Västerås. Hon studerade vid Carl Wilhelmsons målarskola i Stockholm, vid André Lhotes målarskola i Paris samt vid Hoffmans målarskola i München. Nordencreutz har målat koloristiska landskap och figurmotiv. Hon företog studieresor till Frankrike upprepade gånger 1920-1930 och till Italien 1925, samt till Jugoslavien och Tyskland 1922 och 1923.

Offentlig utsmyckning: monumentala väggmålningar i Stadshuset, Västerås. Representerad: i Västerås och Eskilstuna muséer.

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern konst
+46 (0)707 78 35 71

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
3 000 SEK