Brita Nordencreutz, akvarell med täckvitt, ej signerad.
Mor och dotter. 23,5 x 17 cm.
Ej examinerad ur ram.
Brita Nordencreutz var en svensk bildkonstnär född i Västerås. Hon studerade vid Carl Wilhelmsons målarskola i Stockholm, vid André Lhotes målarskola i Paris samt vid Hoffmans målarskola i München. Nordencreutz har målat koloristiska landskap och figurmotiv. Hon företog studieresor till Frankrike upprepade gånger 1920-1930 och till Italien 1925, samt till Jugoslavien och Tyskland 1922 och 1923.
Offentlig utsmyckning: monumentala väggmålningar i Stadshuset, Västerås. Representerad: i Västerås och Eskilstuna muséer.