1301958

Siri Rathsman

(Sverige, 1895-1974)
Siri rathsman, olja på duk, signerad siri rathsman och daterad 1965.

Siri Rathsman, olja på duk, signerad Siri Rathsman och daterad 1965.

"Former mot svart". 60 x 82 cm.

Ytsmuts, åldersrelaterat slitage, färgresning, färgbortfall.

Övrigt

Siri Rathsman var en svensk bildkonstnär, tecknare, grafiker, keramiker och journalist. Hon studerade hos Carl Wilhelmson 1912-1916, för Birger Simonsson vid Valands målarskola i Göteborg 1916-1917 och i Köpenhamn 1918-1919. Hon bosatte sig därefter i Paris och studerade måleri för Raoul Dufy och Othon Friesz.

Hon arbetade i början med kubistiska landskapsmotiv, stilleben och porträtt, men närmade sig mer och mer det abstrakta måleriet.
Rathsman medverkade i Salon des Surindépendant i Paris ett flertal gånger samt i flera utställningar med konstnärsgruppen Atelier 17 och i Falangens utställning på Liljevalchs konsthall.

Hon arbetade även med kopparstick och färgfotografi och tillhörde kretsen kring amerikanen Stanley William Hayters och ställde även ut med honom i Bryssel, Zürich, Haag och London.

Rathsman var verksam som Göteborgs Handels och Sjöfartstidnings frankrikekorrespondent från 1922 och skrev under andra världskriget politiska artiklar om händelserna vid Vichy, under namnet, S.R. Iris Comptesse Belloni, efter att hon tvingats fly från Paris efter nazisternas ockupation av staden.

Hon skrev även böcker samt artiklar i Konstrevyn om franskt konstnärsliv.
Representerad: Nationalmuseum i Stockholm, Moderna Muséet i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum och Norrköpings museum.

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89

Utropspris
3 000 SEK