Lowell Nesbitt

(USA, 1933-1993)
Lowell Nesbitt
(USA, 1933-1993)

Lowell Nesbitt, olja på duk, a tergo signerad L. Nesbitt och daterad ’72.

"Jasper John's studio". 172 x 254 cm.

Duken lös i ramen.

Konstnär

Lowell Nesbitt, amerikansk konstnär, målare, tecknare, grafiker och skulptör. Utbildad vid Tyler School of Art i Philadelphia och Royal Art Academy I London. Nesbitt debuterade med en serie detaljrealistiska blommor och blev snart känd som en konstnär som utnyttjade mängder av olika tekniker och ämnen medan han skapade sina verk. Han var också den förste som använde datordelar som motiv. Nesbitts sista serie på 1980-talet – ”Impossible series” var en samling surrealistiska landskapsmålningar och teckningar.

Utropspris
25 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19