Jonathan Lasker

(USA, Född 1948)
Jonathan Lasker
(USA, Född 1948)

Jonathan Lasker, blandteknik på papper, signerad J. Lasker och daterad 1996 a tergo.

Utan titel. Papper 11 x 15 cm.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Lars Bohman Gallery, Stockholm.

Konstnär

Jonathan Lasker är en amerikansk abstrakt målare vars konst har spelat en stor roll i postmodernt måleri. Under det tidiga 1990-talet ingick Lasker i den löst sammanhålla grupp som i New York kallades ”Conceptual painters” och har sedan dess fått en rad efterföljare med sitt stilbildande sätt att arbeta. Lasker använde sig av konstvärldens konceptuella vändning på 1980-talet och engagerade sig i målarkonstens nya möjligheter och utvecklade på så sätt det abstrakta formspråk som kommit att prägla hans konstnärskap. Hans förhållningssätt till måleriet ter sig både rationellt och intellektuellt. Metodiskt och välplanerat närmar han sig motivet, vilket han bygger upp med väl avgränsande linjer. Det formella språket i hans målningar är abstrakt, medan de visuella medlen sträcker sig från enkla linjeteckningar till tjocka applikationer av färg. Hans arbete utmanar traditionella perspektiv på förhållandet mellan för- och bakgrund och mellan figur och linje. Genom stark kompositionsstruktur och intelligenta färgval fylls Laskers målningar av energi och hans konst misslyckas aldrig med att engagera betraktaren. Till en början kan hans konst verka som ett lekfullt förhållningssätt till den abstrakta konsten, men de är långt ifrån impulsiva. Lasker skapar en elegant och uppfinningsrik lek för ögat och sinnet.
Idag finns Lasker representerad på bland annat MoMa i New York, Centre Pompidou i Paris, Museum Ludwig i Köln samt Moderna Museet i Stockholm. Han representeras av några av den samtida scenens främsta gallerister såsom Cheim & Read i New York och Thaddaeus Ropac i Paris.

Utropspris
40 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19