Hans Isaksson, pannå, metallskål, tre st tändsticksaskar, signerad och daterad -02.
"#22". 48 x 40 cm.
Helhetsintrycket är gott.
Roger Björkholmen Gallery, Stockholm.
1995 ställde Hans Isaksson ut verk i en grupputställning på Sturecompaniet i Stockholm, "Bobs Artparty, i samarbete med Life Foundation". Det var en utställning till förmån för Life Foundation, en stiftelse som arbetade med forskning och utbildning kring HIV och aids. DN på Stan skrev 1997-11-14 följande om Hans Isakssons utställda verk.
"Hans Isaksson ställer ut "Fireworks". På trä har han målat med plånpasta, den färg som utgör plånet på tändsticksaskar. Tillsammans med tändstickor kommer dessa stora plån att stå på bardisken. Gästerna gör klart konstverket genom att tända tändstickor mot målningarna, som blir fyllda med spår.
Han ser flera kopplingar mellan verket och tanken på aids. Plånfärgen ser ut som levrat blod. Och tända ljus används ofta för att hedra dem som dött i sjukdomen.