Konst Contemporary
1262877

Hans Isaksson

(Sverige, Född 1962)
Hans isaksson, pannå, metallskål, tre st tändsticksaskar, signerad och daterad -02.

Hans Isaksson, pannå, metallskål, tre st tändsticksaskar, signerad och daterad -02.

"#22". 48 x 40 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Roger Björkholmen Gallery, Stockholm.

Övrigt

1995 ställde Hans Isaksson ut verk i en grupputställning på Sturecompaniet i Stockholm, "Bobs Artparty, i samarbete med Life Foundation". Det var en utställning till förmån för Life Foundation, en stiftelse som arbetade med forskning och utbildning kring HIV och aids. DN på Stan skrev 1997-11-14 följande om Hans Isakssons utställda verk.

"Hans Isaksson ställer ut "Fireworks". På trä har han målat med plånpasta, den färg som utgör plånet på tändsticksaskar. Tillsammans med tändstickor kommer dessa stora plån att stå på bardisken. Gästerna gör klart konstverket genom att tända tändstickor mot målningarna, som blir fyllda med spår.

Han ser flera kopplingar mellan verket och tanken på aids. Plånfärgen ser ut som levrat blod. Och tända ljus används ofta för att hedra dem som dött i sjukdomen.

  • Jag tycker att en tändsticka kan vara en symbol för livet. Först är man fräsch, som en ny tändsticka. Sedan lever man och lämnar spår efter sig. Och till slut är man utbränd."
Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst
+46 (0)739 40 08 19

Utropspris
12 000 SEK