Samling nysilver, 6 st, bland annat smörkupa, 1900-tal.

Dubbelkarott med lock. Längd 27 cm. Bredd 20 cm.
Såssnipa, längd 22 cm. Höjd 12 cm.
Karott med avtagbart handtag. Diameter 18 cm.
Såssnipa med värmare. Diameter 13 cm. Höjd 12 cm.
Smörkupa. Höjd 12 cm.
Burk med lock. Höjd ca 23 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Utropspris
1 500 SEK