Martin Luthers Haußpostil, 1553, med talrika kolorerade träsnitt

Martin Luther:
Haußpostilla […] über die Sontags und der fürnemsten Fest Evangelia.

Nürnberg, Johann vom Berg & Ulrich Newber, 1553. Folio. (31 x 20,5 cm.) Består av 3 delar med varsin deltitel. Sista bladet med halvsides träsnitt och kolofon. [10] + ”170” [=180] blad + [2] tomma blad; + 187 blad; + 117 + [2] blad. Komplett frånsett ett avslutande tomt blad i andra delen. Genomgående rikt illustrerad med träsnitt.

VD16 L 4852. OBS: Huvudtiteln skiljer sig något från det exemplar som finns publicerat online och som tillhör Bayerische Staatsbibliothek. Där lyder titeln ”Haußpostil […]” och ”fürnembsten” (snarare än ”Haußpostilla” och ”fürnemsten” som i föreliggande exemplar), och den boktryckta texten omgärdas av en annan träsnittsram. Bokens text förefaller däremot vara tryckt från samma sättning i båda fallen, att döma av en jämförelse av några exempelsidor. Jfr. https://reader.digitale-sammlungen.de/de/fs1/object/display/bsb10144044_00001.html .

Utgiven av Veit Dietrich. Första upplagan av Luthers ”Hauspostille” utkom 1544, och följdes av nya upplagor 1548, 1553, 1554 och 1555. Alla tidiga upplagor är sällsynta, i synnerhet i fullständiga exemplar.

Restaurerat samtida blindpräglat svinskinnband, nött och smutsat, ny rygg, innerfalsarna förstärkta med skinn, huvudtitelbladet uppfodrat (nött och smutsat med smärre förluster i nedre marginalen samt några små områden av den breda träsnittsbården), första bladen med marginalförstärkningar, några återkommande fuktränder i marginalerna, smärre fingersmutsning och fläckar förekommer, några revor, blad 3D4 i sista delen med smärre pappersförlust i yttermarginalen. Träsnitten med gammal kolorering. Gammal 6 raders anteckning i bläck på främre fribladet. Etikett från ”H. Mellgrens antikvariat / Göteborg”.

Proveniens

Främre spegeln med utomordentligt vackert helsides kolorerat träsnitt, synbarligen 1500- eller 1600-tal, med familjevapen för släkten Brinkman. Lennart Parkfelt, Göteborg
Inköpt 1981 från Mellgrens Bok- och bildantikvariat i Göteborg.

Utropspris
16 000 SEK