”Resa til Italien”, med 38 handkolorerade planscher.

[Carl August Ehrensvärd]:

Resa til Italien, 1780, 1781, 1782. Skrifven 1782 i Stralsund. Ny uplaga.

Stockholm, C. Deleen, 1819. 4:o. (17,5 x 25 cm.) [6] + 84 sid. + 38 handkolorerade etsade planscher. Genomgående tryckt på fint tjockt papper.

Samtida skinnryggsband, slät rygg linjerad i guld med röd titeletikett, lätt nötta & stötta pärmhörn, titelbladets övre yttre hörn med liten lagning. En plansch med liten smutsning i bildytan, men ett ovanligt trevligt exemplar med planscherna i vackert skick.

Proveniens

Baltzar Cronstrand (1794-1876).

Lindberg, Swedish books, 52.

Trycktes första gången 1786 trycktes i en mycket liten upplaga för utdelning. Detta är den andra, med planscherna avdragna från samma (ännu bevarade) plåtar.

Utropspris
10 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02