Cicero, Elzevir edition of 1642 (9 vol)

Cicero:

Opera. Cum Optimis Exemplaribus Accurate Collata. 1-10.

Lugduni Batavorum (Leiden), ex Officina Elzeviriana, 1642. (13 x 7,5 cm.) [24] sid. (inkl. graverad titel & porträtt) + 768; + 614; + 550; + 560; + [16] + 506; + [12] + 686; + 486; + 386; + 302; + 328 sid. Med elzevirvinjett på titelsidorna.

10 delar, bundna i 9 volymer. Pergamentband, skinntitelfält (ett naggat). Gamla inskrifter överstrukna i första delen, varje volym med exlibris och stämplar för ”Royal College of Physicians”, London, inkl. avyttringsstämpel, samt rund blindstämpel för E. A. Stone på titelbladen.

Willems 535.

.

Utropspris
4 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02