Sällsynt Gotlandshistoria, 1633

Hans Nielssøn Strelow:

Cronica Guthilandorum. Den Guthilandiske cronica, huor udi beskrifuis, huorledes Guthiland er opsøgt oc paafundet.

Köpenhamn, Martzan, 1633. (17,5 x 13,6 cm.) [20] + 304 sid. (den sista felnumrerad 404). Titelblad tryckt i rött och svart inom bred typografisk ram. Utan det avslutande erratabladet.

Samtida nött skinnband, speglarna med klotter och den främre med rester av bortskrapat exlibris, titelbladet ngt löst och nött, med en reva, samt med samtida namnteckning (Laurentius Johannis Norcopensis), inlagan med fläckar och klotter särskilt i början, blad A4 med ett litet hål som påverkar några bokstäver på varje sida, blad Y4 med reva och lagning i nedre marginalen med förlust av några bokstäver.

.

Utropspris
3 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02