Fin proveniens: Johan Skytte (Johannes Schroderus)

Historia mundi naturalis […] in libros XXXVII. distributa.

Francoforti ad Moenum, Martin Lechler, 1582. Folio. (36 x 22 cm.) [36] + 528 + [52] sid. + (Index, med egen titel:) [184] sid. Första titeln tryck i rött & svart, texten med ett 50-tal träsnitt av Jost Amman, Heinrich Burgkmair och Christian Weiditz.

Samtida rikt blindpräglat svinskinnsband, röda snitt, ryggen med rött titelfält, bandet ngt nött och smutsat, saknar ett spänne, inlagan med några svaga fuktränder nästan helt i marginalen, två blad i registret med minimalt hål som påverkar ett fåtal bokstäver, näst sista bladet med avrivet hörn och viss textförlust (själva bladet reparerat).

Mycket fint proveniensexemplar med stor namnteckning på titelsidan: ”Johannes Schroderus svecus”. Denne är mer känd som Johan Skytte (1577-1645), ett namn han tog sig vid adlandet 1604. Han var prins Gustav (II) Adolfs lärare och uppförde från 1607 Grönsö slott. Skytte blev kammarråd och riksråd år 1617 och år kansler för Uppsala universitet 1622, och undertecknade i den egenskapen universitetets privilegier. Mest känd torde han vara för att ha inrättat skytteanska professuren vid Uppsala universitet. Hans yngre bror Ericus Schroderus var translator regius.

Adams P 1579.

.

Utropspris
9 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02