Proveniens: Drottning Ulrika Eleonora d. y. (1688-1741), syster till Karl XII

J. A. Freylinghausen:

Neues Geist-reiches Gesang-Buch, auserlesene so Alte als Neue, geistliche und liebliche Lieder, nebst den Noten der unbekannten Melodeyen. […] Dritte Auflage.

Halle, gedruckt und verlegt im Wäysenhause, 1726. (16,2 x 7 cm.) [22] + 1186 + [24] sid. + graverad frontispis. Titlen med graverad vinjett. Psalmbok, genomgående med nottryck.

Samtida skinnband, ryggen med helt oxiderad förgylld dekor, titelfält med texten ”Freylingh / Gesang Buch / II Theil”. Boken är komplett. Mycket nött och sliten, aningen svag främre fals, bevarade spännen. Proveniens: Med stort pärmexlibris i guld på båda pärmarna för drottning
Ulrika Eleonora (d.y., 1688-1741), syster till Karl XII och regerande drottning 1719-20. Guldet delvis bortnött.

.

Utropspris
6 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02