Lärda skrifter från 1600-talet samt elzevirer med svenskt och nordiskt intresse (4 vol)

Palaephatus, utg. av Martin Brunnerus:

[…] Palæphati De incredibilibus. Uppsala, H. Curio, 1663. 8:o. (15,5 x 10 cm.) [13] + 271 sid. Trevligt gammalt skinnband med enkel blindtryckt dekor, lätt nött och med ngt skevande pärmar, 1600-tals namnteckning på titelsidan. Med text på grekiska och latin och tryckt dedikation till Magnus Gabriel De la Gardie.

Collijn sp. 682. ”En samling nöjsamma småstycken om kentaurer, hesperider, heroer och gudinnor” enligt Sten Lindroth i ”Svensk lärdomshistoria”. Det rör sig om det enda bevarade arbetet av den antike grekiska författaren Palaephatus. Martin Brunnerus (1627-79) var professor i grekiska och teologi vid Uppsala universitet och är känd för sin kamp mot samtidens häxförföljelser.

[Tillsammans med:]

Johannes Schefferus:

Memorabilium sueticae gentis exemplorum liber singularis. Hamburg & Stockholm 1687. 8:o. (16 x 10 cm.) [8] + 214 sid. Samtida nött pergamentband, främre spegeln med lång ungefär samtida gåvotillskrift på latin samt senare klassifikation (”Sv. hist. Schefferus”) skriven i blå krita. Ovala biblioteksstämplar från Göteborgs museum (utrangerad som duplett enl. notering). Ett blad med minimalt brännhåll som påverkar ett par bokstäver, ett par korta marginalrevor, ordet ”Finis” skrivit under sin tryckta motsvarighet på sista textsidan.

Collijn sp. 830. Andra upplagan. En läro- och övningsbok i retorik med moraliska exempel och föredömen hämtade från den svenska historien, istället för den romerska. Utkom 1733 på svenska under titeln “Swenska folkets äro-minne”.

[Tillsammans med:]

Henricus Soterus:

Svecia, sive de svecorum regis dominiis et opibus. Commentarius politicus. Leiden, ex officina Elzeviriana, 1633. 16:o. (10, 7 x 5,5 cm.) [4] + 306 sid. + graverat titelblad (med porträtt av Gustav II Adolf utan krona och spira).

Berghman 1804. Willems 394. Andra elzeviupplagan. Senare pergamentband med handskriven titel på ryggen, stor gammal (?klosterbiblioteks)-stämpel på första preliminärbladet, sista bladet med några överstrykningar i bläck och utbättrad överkant på grund av smärre pappersförlust som medfört förlust av ett fåtal bokstäver.

[Tillsammans med:]

Johannes Stephanius:

De Regno Daniae et Norvegiae insulisqve adjacentibus Leiden, ex officina Elzeviriana, 1629. 12:o. (10,5 x 5,5 cm.) [14] + 512 sid. + graverat titelblad. Nött och missfärgat samtida pergamentband, för- & eftersättsbladen mycket nötta och uppluckrade. Exlibris för J. O. Wedberg. Ett inledande tomt blad med förvärvsanteckning av C. H. Braad, Uppsala 1744.

Willems 320. Avhandlar bl. a. Skåne och Gotland.

.

Utropspris
3 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02