Cyprianus, 1616, i ett charmigt samtida band

Cyprianus:

D. Caecilii Cypriani carthaginiensis episcopi, totius Africæ primatis et gloriosissimi martyris opera. […] Editio altera prioribus castigiator.

Paris, apud Sebastianum Chappelet, 1616. Folio. (33,5 x 22 cm.) [112] + 226, [6], 227-411, [5], 413-602 sid. Titelbladet tryckt i rött och svart samt med stort tryckarmärke i träsnitt med devisen ”Felix si Culta Minerva”.

Nött samtida mellanbrunt skinnband, ryggen med upphöjda bind, rik pressad pärmdekor av rullstämplar, röda snitt. Pärmarna med smärre skrapskador och frampärmen med ett dussintal minimala maskhål, falsarna med sprickor, försättsblad saknas och pärmarnas baksidor är blottade, ryggen hårt nött upp- och nedtill med en lös skinnbit överst. Fuktrand i övre hörnet, sista bladet med två små hål som påverkar ett fåtal bokstäver. Samtida namnteckning (?) M Monson på titelbladet. Numrering i blyerts från Björck & Börjesson, som sålde boken i sin raritetskatalog 250 (1930).

Cyprianus (cirka 200-258) var biskop i Kartago, martyr och helgon. Denna volym innehåller hans brev, olika andra arbeten och traktater samt verk som tillskrivits honom. Det vackra tryckarmärket föreställer ett olivträd vid en strand, och Chappelets tryckeri låg mycket riktigt på Via Jacobæa ”sub signo Olivæ”. Devisen betyder ungefär ”Lycklig om Minerva dyrkas”. Minerva var bl. a. visdomens gudinna.

.

Utropspris
6 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02