Proveniens: Säfstaholmsbiblioteket

Herodotos:

Les histoires d’Herodote mises en françois, par P. Du Ryer.

Paris, chez A. de Sommaville & A. Courbé, 1645. Folio. (34 x 22,5 cm.) [4] + 1-95,94,99-176,179-272,271-426, [2], 429-470,481-584,587-638 + 22 sid. Mycket oregelbunden paginering. Några deltitelblad saknas. Titelbladet tryckt i rött och svart samt med träsnittsvinjett.

Skinnband från 1700-talets första hälft, rikt guldornerad rygg med upphöjda bind och guldtryckt titeletikett av pergament, blå klistermarmorerade snitt. Lätt nött, några trista repor på bakpärmen. Enstaka bläck- och brunfläckar, tre bläckfläckar på sid. 199. De två första bladen i företalet omkastade vid inbindningen. Ur Säfstaholmsbiblioteket med dess exlibris och Gustaf Trolle-Bondes förgyllda monogramexlibris nederst på ryggen.

Herodotos’ historia i fransk översättning, uppdelad i nio böcker som har rubriker med de nio musernas namn: Clio, Eutherpe, Thalia, Melpomene, Terpsichore, Erato, Polymnia, Urania och Calliope. Det värdefulla och omfångsrika Säfstaholmsbiblioteket byggdes upp av flera generationer av ätten Bonde och skingrades först på 1920-talet. En del av de finaste böckerna såldes hos Bukowskis.

.

Utropspris
3 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02