Proveniens: Säfstaholmsbiblioteket

Albert Krantz:

Rerum Germanicarum historici clariss. Saxonia. De Saxonicae gentis vetusta origine, longinquis expeditionibus susceptis, & bellis domi pro libertate diu fortiterque gestis. […] Cum prefatione D. Nicolai Cisneri.

Frankfurt am Main, apud A. Wechelum, 1575. Folio. (33 x 19,5 cm.) [24] + 388 sid. Tryckarmärke i träsnitt på titelbladet och sista sidan.

Samtida ngt nött och smutsat pergamentband med guldtryckt ryggtitel, falsarna något spruckna både upp- och nedtill, ngt skevande frampärm, stor fuktrand på de första femtio sidorna. Delvis bruntonad, lätt bruna ark omväxlar med vitare. Proveniens: ätten Bonde, med exlibris för Säfstaholmsbiblioteket.

VD16 K 2259. Ett tiotal 1500-talsupplagor utkom, den tidigaste ”Saxonia Alberti Krantzi” trycktes i Köln 1520. Albert Krantz (1448-1517) var lärd tysk historieskrivare och gav ut flera krönikor över Nordens och de germanska områdenas historia i Adam av Bremens anda. Hans skrifter studerades bl.a. av Olaus Magnus. Det värdefulla och omfångsrika Säfstaholmsbiblioteket byggdes upp av flera generationer av ätten Bonde och skingrades först på 1920-talet. En del av de finaste böckerna såldes hos Bukowskis.

.

Utropspris
3 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02