Föreläsningar på Riddarhuset om ”nya naturkunnigheten”, 1735-36 (2 vol)

Mårten Triewald:

År 1728 och 1729 håldne föreläsningar, på Riddarehuset i Stockholm, öfwer nya naturkunnigheten. 1-2.

Stockholm, P. Jöransson Nyström, 1735-36. 4:o. (20 x 16 cm.) [16] + 336 sid. + graverat porträtt + 39 graverade planscher, numrerade 1-40 (en dubbelnumrerad) + [80] + 280 sid. + 25 graverade planscher, varav 2 utvikbara, numrerade 1-25. Titelbladen tryckta i rött och svart.

Två nötta samtida halvskinnband, ryggarna med upphöjda bind, svartlinjerade ryggar och ljusbruna titeletiketter, röd- och blåstänkta snitt. Porträttet med invikt nedre marginal, några planscher snävt skurna in i motiven. Enstaka fläckar, i andra delen en fuktfläck med hål i yttermarginalen på s. 184.

Lindberg, Swedish books, 41:2. Första delen utkom i en andra upplaga 1758. Planscherna graverade av bland andra E. Geringius och C. Bergquist. Sten Lindroth skriver om Triewalds tid i Stockholm under 1720-talet då han efter återkomsten från England försökte ”bedriva propaganda för den experimentalfysik, vars resultat skulle lägga grunden till det teknologiska framåtskridandet. Han hade sin medförda instrumentsamling och nyåret 1728 inledde han på Riddarhuset sina föreläsningar över den moderna naturläran, fortsatta över två terminer. De adelssköldar som återfinns på de graverade planschbladen vittnar om Triewald förmåga att värva sponsorer till sina företag. Boken blir därigenom en av de tidigaste svenska vapenböckerna, passande då föreläsningarna hölls på Riddarhuset.

.

Utropspris
5 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02