Proveniens: Drottning Ulrika Eleonora d. y. (1688-1741), Hammer, Joh. Rudbeck, Hierta

Johann Kessler:

Evangelische und epistolische dreyfache Schnur, das ist gründliche und schrifftmässige Erklärung der Evangelien und Episteln auf alle Sonn-, Hohe Fest- und Apostel-Tage durchs gantze Jahr, worinn gezeiget wird, wie man recht gläuben und christlich leben soll, damit man endlich selig sterben könne.

Leipzig, Johann Herbord Klossen, 1704. 4:o. 24 x 19 cm. [14] + 584; + 592 + 152 sid. + graverad frontispis. Titeln tryckt i rött & svart samt med graverad vinjett.

Samtida skinnband, rikligt guldornerad rygg med fem upphöjda bind, stänkta snitt, marmorerade för- & eftersättsblad, pärmarna ytligt nötta, ryggen med en skada och smärre skinnförlust vid titeletiketten.

Med en fin serie provenienser från tidigt 1700-tal fram till vår tid: Stort pärmexlibris i guld på båda pärmarna för drottning Ulrika Eleonora (d.y., 1688-1741), syster till Karl XII och regerande drottning 1719-20. Med en del blyertsanteckningar och kludd i marginalerna, delvis daterade på 1720-talet. Liten rest av senare tryckt (?kunglig) biblioteksetikett i innerkanten av titelbladet. Exlibris för storsamlaren Christian Hammer (1818-1905). Ägaranteckning av Per Hierta (1864-1922, storsamlare även han) på fria försättsbladet: "Ulrika Eleonora har mångenstädes klottrat i boken. Per Hierta 1906 / af J. R." (dvs gåva från Johannes Rudbeck, 1867-1935, samlare och bibliografisk författare, bl. a. om just bokband). Boken såldes Hiertas böcker i Björck & Börjessons katalog 272 (1932) som nr. 1537.

Sjögren, Svenska kungliga och furstliga bokägaremärken, fig. 114.

.

Utropspris
9 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02