Välbundna standardverk om silver (5 vol)

Carl Hernmarck m. fl.: Svenskt silversmide 1520-1850. 1-4.

(1: Renässans och barock 1520-1700. 2: Senbarock, Fredrik I:s stil och rokoko 1700-1780. 3: Gustaviansk stil, empire och romantik 1780-1850 samt Äldre guldsmedsteknik. 4: Guld- och silverstämplar 1520-1850.)
Stockholm, Nordisk Rotogravyr, 1941, 1943, 1945, 1963. 4:o. (29 x 21,5 cm.) Komplett i fyra volymer med talrika planscher i ljustryck.
Förlagets uniforma pergamentband med titelfält i rött och blått samt övre guldsnitt. De första tre delarna i förlagets skjutfodral, sista delens titeletiketter ngt blekta.

[Tillsammans med:]

Gustaf Munthe: Falk Simons silversamling.

Stockholm, P. A. Norstedt & Söners förlag, 1938. 4:o. (27 x 21,5 cm.) 332 + [ii] sid. + 238 planscher i svartvitt. Illustrerad. Med mästarregister och Summary på engelska.

Nr 222 av 950 numrerade exemplar, med egenhändig dedikation av Falk Simon till Nils Dardel.

Vitt skinnband, ryggen med 5 upphöjda bind, helt guldsnitt. Omslag och rygg medbundna. Bunden för Uno Ranch av bokbindarmästare Kjell Fryckberg. Innehåll: ”Samlingens tillkomst och art”, ”Historik” (Det svenska silvret, Renässans, Barock, Karolinskt, Rokoko, Gustavianskt, Det utländska silvret, English Summary), ”Katalog” (Skålar, Skrin, Fat m.m., Terriner m.m., Bägare, Dryckeskannor, Supkoppar, Vinkannor, Tekannor m.m., Kaffekannor, Sockerruskor, Sockerskrin, Sockertänger, Grädd- och såssnipor, Gräddkannor, Saltkar m.m., Ljusstakar m.m., Dosor, Skedar, Armring m.m.), ”Utländskt silver”, ”Donation till Röhsska Konstslöjdmuseet”, ”Donation till Kulturhistoriska Museet i Lund”, ”Donation till Göteborgs Museum”, ”Årsbokstavstabeller” samt ”Register över silversmeder”.

.

Utropspris
3 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02