Ytterst rara första upplagan av ”Resa til Italien”

[Carl August Ehrensvärd]:

Resa til Italien, 1780, 1781, 1782. Skrifven 1782 i Stralsund.

Stockholm, tryckt i Kongl. tryckeriet, 1786. 4:o. (30 x 24,5 cm.) [6] + 84 sid. + 38 okolorerade etsade planscher.

Ursprungligt gråpappersband, hårt nött, smutsat och fläckat. Ngt nött längs kanterna, smärre marginalriss, skrynklingar, fläckar och solkningar, ett tiotal blad med liten hörnskada nederst, bakre omslaget med genomgående stor ringformad fläck (efter ett fat?), synlig på sista textbladen mest som ett avtryck, bandet med restaurerad rygg. Första bladet med gamla ägaranteckningar daterade 1850, 1889, 1924 (bl. a. Palmstierna). Planscherna till större delen oskurna och insatta på slutet, första planschen med gammal påskrift ”Complät” och knappt märkbara spår av en bortskuren notering nederst, plansch [16], [26] och [37] med smärre bristning längs plåtkanten, planscherna med enstaka marginalriss, lager- & småfläckar.

Den ytterst sällsynta första upplagan av ”Resa til Italien”, en av svensk bokkonsts verkliga klassiker och största rariteter. Den trycktes i en liten upplaga huvudsakligen för utdelning och antalet exemplar är inte känt med säkerhet. Man har tidigare räknat med 50 exemplar, men en gammal blyertsnotering i detta exemplar talar om 100. Det anses mest troligt att det var Elias Martin som graverade planscherna efter vännen Ehrensvärds teckningar och akvareller, och gravyrerna såldes både kolorerade och okolorerade ”hos bokbindaren Martin på Regeringsgatan”, dvs hos Elias Martins bror Samuel. Text och planscher erhölls separat och har troligen länge förvarats isär i detta exemplar: en fläck på sista textsidan och på bakre omslaget, med de ofläckade planscherna emellan, tyder nämligen på att de separat sammanhäftade planscherna insatts på slutet först i samband med att man senare restaurerade det ursprungliga gråpappersbandet.

Beträffande planscherna är de tryckta på litet olika papperskvaliteter och storlekar i detta exemplar. Dessutom finns smärre skillnader i olika exemplar beträffande planschernas sidhänvisningar under bilden till höger. Dessa omständigheter förklaras fr. a. av den hantverksmässiga produktionen, där alla ingående komponenter inklusive papperet var dryga investeringar, och där man ofta tryckte planscher i omgångar, ibland till och med enstaka avdrag, allteftersom de såldes och nya behövdes. Att det därmed uppstår skillnader även inom samma upplaga är inte ovanligt. Ofta finns ingen numrering alls på första upplagans planscher, och när det finns en hänvisning är den antingen handskriven eller ganska enkelt utförd i etsning. Ett tiotal planscher i detta exemplar har enkla etsade sid- & radhänvsiningar. I den andra illustrerade upplagan (1819), tryckt med samma plåtar, har alla planscher försetts med en prydlig och uniformt graverad hänvisning, och dessutom har några gravyrer fått kompletterande tongravyr i akvatint. Inga exempel på dessa sistnämnda egenskaper finns i detta exemplar, med alla planscher hörande till den tidigare upplagan.

Lindberg, Swedish books, 52.

.

Utropspris
20 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02