1263913
Herman Rosell
(Sverige, 1893-1969)
Herman rosell, skulptur, snidat och bemålat trä, signerad och daterad 1954.

HERMAN ROSELL, skulptur, snidat och bemålat trä, signerad och daterad 1954.

"Luffaren". H. 26 cm.

Sven Axel Hallbäck (red), "Så var det förr - Träsnidaren Herman Rosell berättar i skurna bilder om livet i Sverige på den gamla, goda tiden", 1977, avbildad sid 107.

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist äldre måleri
+46 (0)739 400 801

Utropspris
2 500 SEK