Petter Britts änka, bägare, silver, Kalmar 1779.

Delvis förgylld. Kälad, godronnerad fot, vågband samt stansad lambrequin. På livet svisselerade initialer i graverad bladkrans under adlig krona. Höjd 18 cm, vikt 317 gram.

Slitage. Invändigt senare förgyllning.

Utropspris
6 000 SEK