Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Firma Svenskt Tenn

(Sverige, Grundat 1924)
Firma Svenskt Tenn
(Sverige, Grundat 1924)

Firma Svenskt Tenn, flaska, glas, Björn Trägårdh, Stockholm 1930-tal.

Propp av tenn och mässing med graverat spegelmonogram. Flaska av gjutet glas med blästrade sidor och hals. Total höjd 20 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Formgivare

Utropspris
2 500 SEK