Anders Brandt, bordssurtout för fyra flaskor, silver, Norrköping 1786. Gustaviansk.

Oval bricka med ansiktsmedaljonger, på fyra bladfötter. Genombrutna flaskhållare med kanellerade kolonner samt blomsterfestonger. Uppsvängda hänklar. Alla delar med stämplar.Längd 29 cm, vikt (utan flaskor) 1092 gram.

Slitage.

Utropspris
12 000 SEK