Børge Mogensen

(Danmark, 1914-1972)
Børge Mogensen
(Danmark, 1914-1972)

Børge Mogensen, bänk /bord, modell (5)273, Fredericia stolefabrik, Danmark.

Ek. Flätad sits av rotting, stämplad 273 Made in Denmark. Längd 69 cm, bredd 46 cm, höjd 36 cm.

Visning på Bukowskis:
Berzelii Park 1, Stockholm 28 januari - 2 februari, kl. 11.00 – 17.00.

Utlämning sker:
Bukowskis, Västberga Allé 3, Hägersten från tisdag 9 februari

Öppettider
Måndag 10–17
Tisdag 10–19
Onsdag – Fredag 10–17
Lördag 11–15
Söndag: stängt

Slitage. Fläckar.

Proveniens

Lennart Nork, Talavid Inredningar AB, Bankeryd.

Talavid Inredningar AB

Lennart Nork var under 60-talet anställd som försäljningschef på Karl Andersson & söner (KA). Under denna period kom Lennart i kontakt med Børge Mogensen i samband med utvecklingen av bl.a Öresunds-serien. Lennart och Børge blev under denna tid goda vänner och umgicks även familjevis.

I samband med utvecklingen av möbler hos KA i Huskvarna bodde Börge ofta hemma hos Lennart och Barbro med söner i Bankeryd. Sönerna minns när dom vaknade på morgnarna vid dessa tillfällen och utbrast "det luktar Børge här". Dom refererade då till cigarrdoften som Børge lämnat efter sig efter kväll i de spanska stolarna…med kanske en whiskey på ena armstödet och askfatet på det andra, precis som den är ritad för.

I slutet av 60-talet bestämde Lennart sig för att det var dags att lämna KA och starta eget, Talavid Inredningar AB. Namnet kommer av stadsdelen i Jönköping där Lennart växte upp. Från början var företaget mestadels ett försäljningsbolag åt KA men med tiden tillkom Agenturer som Fredericia Stolefabrik och även egen produktion av BM-köket och kopplingen till KA blev allt mindre.

Under denna period lät Lennart och Barbro bygga ut sitt hus. Tillbyggnaden är ritad av Arne Karlsen och var helt anpassad för möbler ritade av Børge Mogensen. Möblering och möblemang fick behålla sin placering i alla år. En vacker tidskapsel kring en tongivande designepok.

Formgivare

Utropspris
8 000 SEK

Jessica Löfgren
Jessica Löfgren
+46 (0)727 43 08 79