Magisk Majolika

Detta är en temaauktion för er som älskar ”more is more” och inte är rädda för att utmana er inredning.
Varför inte köpa en prakskål på fot som inte lämnar någon oberörd eller ett par urnor som för tankarna direkt till medeltiden?

Majolika härstammar från 1400-talets Mallorca och var då en benämning på lysterdekorerad fajans. Denna fajans fördes vidare till Italien och benämningen kom slutligen att beteckna allt tenn- och blyglaserat lergods. Under senare delen av 1800-talet kom begreppet majolika i Sverige att förknippas med polykromt dekorerade prydnadsföremål i flint- eller lergods. Både Rörstrand och Gustavsberg hade en stor produktion av Majolika från ca 1869. Även Höganäs AB tillverkade Majolika från 1889. Höganäs tog in formgivare så som bl a Helmer Osslund. Då den svenska majolikan ofta tillverkades i flintgods, som är ett delikat material, är det inte mycket majolika som har klarat sig till dagens datum. Det gör att det blir allt svårare och svårare att finna dessa magiska pjäser.

Typiska dekorer för svensk majolika är många gånger inspirerad direkt av naturen eller endast ett vågat syfte att vara dekorativt.

22 föremål