Fem tallrikar av Gudmund Östling, verksam 1762-1790, Vimmerby. Fyrstämplade. Diameter 23 cm. En tallrik av Lars Lundwall, verksam 1761-1780/82, Jönköping. Trestämplad. Diameter 24 cm.
Slitage, repor, märken, smärre lagningar.