1274437
Erik Wikgren, sannolikt och Nils Silov, ljusstakar, två par, tenn, 1800-talets första hälft.
Erik wikgren, sannolikt och nils silov, ljusstakar, två par, tenn, 1800-talets första hälft.

Ett par ljusstakar sannolikt av Erik Wikgren, Nyköping, verksam 1805-1846, signerade i gjutformen. Godronnerade på fyrsidig fotplatta, lösa manschetter, höjd 13,5 cm. Ett par ljusstakar av Nils Silov, Norrköping, verksam 1812-1827, signerade i gjutformen. På fyrsidiga uppsvängda fötter, lösa manschetter, höjd 13 cm.

Smärre skador, slitage och lagningar.

Utropspris
2 500 SEK