1188101
Bodhisattva, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Bodhisattva, brons. mingdynastin (1368-1644).

Sittande med gudom med kopp i en hand, välsignande gest med den andra. Stor krona med mindre stiliserade buddhor, stora örhängen samt lockar som hänger ner på axlarna. Spår av bemålning. Kallförylld och lackerad. Höjd med liten senare sockel 31 cm.

Skador, lagningar.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - V10

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Auktionen avslutas

1 dag 16 timmar
35 000
3 462
4 196
Utropspris
50 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 36 000 SEK. Läs mer.
Budhistorik (5 bud)
9 jan 9:29
35 000 SEK
9 jan 9:28
30 000 SEK
9 jan 9:28
25 000 SEK
8 jan 17:30
21 000 SEK
8 jan 15:26
20 000 SEK