650
1188101

BUDDHISATTVA, brons. Mingdynastin (1368-1644).

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 410 - 6 620 EUR
4 600 - 6 910 USD
Klubbat pris
70 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Sittande med gudom med kopp i en hand, välsignande gest med den andra. Stor krona med mindre stiliserade buddhor, stora örhängen samt lockar som hänger ner på axlarna. Spår av bemålning. Kallförylld och lackerad. Höjd med liten senare sockel 31 cm.

Skador, lagningar.