1289163

Oidentifierad konstnär, troligen efter Ichirakutei Eisui (1790-1823), färgträsnitt. Japan, sent 1800/tidigt 1900-tal.

Oidentifierad konstnär, troligen efter ichirakutei eisui (1790-1823),  färgträsnitt. japan, sent 1800/tidigt 1900-tal.

"The Courtesan Tsukioka", mått med ram 53,5x40 cm.

Ej examinerad ur ram. Skador.

Övrigt

See similar at:
Harvart Art Museum, 1928.14.121;
University of Wisconsin-Madison, 1980.666;
Tokyo National Museum, C0023253

Alexandra Xu
Alexandra Xu
+46 (0)707 15 77 12

Utropspris
2 500 SEK