Herend

(Ungern, Född 1826)
Herend
(Ungern, Född 1826)

Herend, isbjörn, porslin, 5267, Ungern.

Isbjörn. Längd 38 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Tommy Körbergs isbjörnssamling.

Formgivare

Herend porslinsfabrik är en ungersk porslinsfabrik specialiserad på exklusivt handmålat porslin. Herend grundades 1826 av Vince Stingl som experimenterade med porslinstillverkning. 1839 togs fabriken över av Mór Fischer som påbörjade produktion av mer konstnärligt gods. Den nya riktningen vann internationellt erkännande på flera utställningar, däribland Wienutställningen 1845 och på Londonutställningen 1851. Flera hov runt om i världen började beställa Herends produkter. Från slutet av 1800-talet fram till första världskriget var fabriken kunglig hovleverantör till den Habsburgska kejsaren. Herends ambition har länge varit att tillverka exklusivt handmålat porslin av högsta kvalitet. Utsökta blommor samt gulddetaljer är omtyckta kännetecken.

Utropspris
3 000 SEK

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14