Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Paavo Tynell, takkrona, modell 1487/6, Idman 1900-talets mitt.

För 6 ljuspunkter. Mässingsstomme behängd med lövformade prismor. Total höjd 85 cm. Diameter ca 55 cm.

Åldersrelaterat slitage. Prismor saknas. Märken. Ej funktionstestad.

Övrig information

Paavo Tynell (1890–1973) inledde sin karriär som plåtsmedslärling men studerade målmedvetet vid sidan om arbetet på Centralskolan för konstflit (dagens Aalto Universitet) för att få en gedigen utbildning inom metallkonstfältet. År 1918 grundade Tynell Oy Taito Ab som under mellankrigstiden blev trendsättaren inom den finska belysningsindustrin. Taitos första år sammanföll med den tiden då elektrifieringen av samhället växte snabbt. Detta gjorde att marknaden för lampor växte och utvecklades i hög takt och Taitos produktion som först varit småskalig snabbt utvecklades till fabriksproduktion i slutet av 1920-talet.

I Tynells tidiga lampor återfanns ännu samma formspråk som i ljuskronor och oljelampor. Men under 1920-talet blev användningen av glas en allt viktigare del av lamporna och under 1930-talet tillkom även användningen av tyg och kartong i lampornas skärmar. De vanligaste glastypen i lamporna var olika färgers opalglas. Under mellankrigstiden formgav Tynell både lampor i art deco-stil och mer enkla och funktionalistiska lampor. I sina funkisinspirerade lampor tog Tynell i beaktande lamporna användningsområden, ljusets färg och opalglasens färgskiftningar.

När efterkrigstidens materialransoneringar lättades började Tynell använda mässing som huvudmaterial i sina lampor och det blev en stor succé, speciellt i USA. I lamporna möttes dekorativt hantverk med industriell produktion i funktionsorienterade helheter. Slutet av 1940-talet var en produktiv period under vilken hans dekorativa stil finslipades och hans lampor blev allt mer individuella i sina utseenden. Efter krigen genomsyrades Tynell stil av en romantisk anda som tog sig i uttryck som sirliga och organiska former, så som blommor och blad. Arkitekterna var den främsta kundkretsen för Tynells armaturer, vilket gjorde att Paavo Tynell blev den ledande formgivaren för belysning i offentliga utrymmen.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
2 001
E
U
R
20 950
S
E
K
2 272
USD
Utropspris
1 200 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (38 bud)
9
A
7 feb 2021 19:25
2 001 EUR
8
7 feb 2021 19:25
1 955 EUR
9
A
7 feb 2021 19:23
1 900 EUR
8
7 feb 2021 19:23
1 850 EUR
9
7 feb 2021 19:21
1 800 EUR
11
7 feb 2021 19:21
1 750 EUR
9
A
7 feb 2021 19:21
1 700 EUR
9
7 feb 2021 19:20
1 651 EUR
8
A
7 feb 2021 19:20
1 601 EUR
8
7 feb 2021 19:20
1 550 EUR
9
A
7 feb 2021 19:19
1 500 EUR
8
7 feb 2021 19:19
1 455 EUR
9
7 feb 2021 19:17
1 405 EUR
8
A
7 feb 2021 19:17
1 355 EUR
9
7 feb 2021 19:17
1 350 EUR
8
7 feb 2021 19:16
1 300 EUR
10
7 feb 2021 19:14
1 250 EUR
8
A
7 feb 2021 19:14
1 200 EUR
9
7 feb 2021 19:14
1 200 EUR
8
A
7 feb 2021 19:13
1 150 EUR
9
7 feb 2021 19:13
1 100 EUR
8
7 feb 2021 19:11
1 050 EUR
9
7 feb 2021 19:10
1 000 EUR
7
7 feb 2021 19:10
720 EUR
8
7 feb 2021 19:04
700 EUR
7
7 feb 2021 18:39
600 EUR
6
7 feb 2021 18:25
120 EUR
5
7 feb 2021 18:23
100 EUR
2
6 feb 2021 23:39
75 EUR
4
6 feb 2021 20:19
70 EUR
2
6 feb 2021 20:01
65 EUR
3
6 feb 2021 19:43
60 EUR
2
6 feb 2021 10:44
55 EUR
1
6 feb 2021 10:43
50 EUR
2
6 feb 2021 10:41
45 EUR
1
6 feb 2021 10:40
40 EUR
2
5 feb 2021 0:17
35 EUR
1
1 feb 2021 14:30
30 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice