Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Paavo Tynell, taklampa, modell 9029/5, Taito, 1900-talets mitt.

Mässingsstomme, fem ljuspunkter, kuporna opalglas, lövformade dekorationer. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 70 cm. Total diameter (inkl. löv ca 60 cm).

Åldersrelaterat slitage och märken. Ej funktionstestad.

Övrig information

Paavo Tynell (1890–1973) inledde sin karriär som plåtsmedslärling men studerade målmedvetet vid sidan om arbetet på Centralskolan för konstflit (dagens Aalto Universitet) för att få en gedigen utbildning inom metallkonstfältet. År 1918 grundade Tynell Oy Taito Ab som under mellankrigstiden blev trendsättaren inom den finska belysningsindustrin. Taitos första år sammanföll med den tiden då elektrifieringen av samhället växte snabbt. Detta gjorde att marknaden för lampor växte och utvecklades i hög takt och Taitos produktion som först varit småskalig snabbt utvecklades till fabriksproduktion i slutet av 1920-talet.

I Tynells tidiga lampor återfanns ännu samma formspråk som i ljuskronor och oljelampor. Men under 1920-talet blev användningen av glas en allt viktigare del av lamporna och under 1930-talet tillkom även användningen av tyg och kartong i lampornas skärmar. De vanligaste glastypen i lamporna var olika färgers opalglas. Under mellankrigstiden formgav Tynell både lampor i art deco-stil och mer enkla och funktionalistiska lampor. I sina funkisinspirerade lampor tog Tynell i beaktande lamporna användningsområden, ljusets färg och opalglasens färgskiftningar.

När efterkrigstidens materialransoneringar lättades började Tynell använda mässing som huvudmaterial i sina lampor och det blev en stor succé, speciellt i USA. I lamporna möttes dekorativt hantverk med industriell produktion i funktionsorienterade helheter. Slutet av 1940-talet var en produktiv period under vilken hans dekorativa stil finslipades och hans lampor blev allt mer individuella i sina utseenden. Efter krigen genomsyrades Tynell stil av en romantisk anda som tog sig i uttryck som sirliga och organiska former, så som blommor och blad. Arkitekterna var den främsta kundkretsen för Tynells armaturer, vilket gjorde att Paavo Tynell blev den ledande formgivaren för belysning i offentliga utrymmen.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
12 200
E
U
R
127 368
S
E
K
13 799
USD
Utropspris
5 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (55 bud)
14
A
7 feb 2021 19:25
12 200 EUR
11
7 feb 2021 19:25
12 000 EUR
14
A
7 feb 2021 19:25
11 500 EUR
13
7 feb 2021 19:25
11 300 EUR
14
A
7 feb 2021 19:25
11 100 EUR
13
7 feb 2021 19:25
10 900 EUR
14
7 feb 2021 19:25
10 700 EUR
11
A
7 feb 2021 19:25
10 500 EUR
11
7 feb 2021 19:24
10 263 EUR
13
7 feb 2021 19:23
10 063 EUR
14
A
7 feb 2021 19:23
9 863 EUR
11
7 feb 2021 19:23
9 700 EUR
14
A
7 feb 2021 19:22
9 500 EUR
11
7 feb 2021 19:22
9 300 EUR
14
7 feb 2021 19:21
9 100 EUR
11
7 feb 2021 19:20
8 900 EUR
13
A
7 feb 2021 19:20
8 700 EUR
13
7 feb 2021 19:20
8 677 EUR
14
A
7 feb 2021 19:19
8 477 EUR
11
7 feb 2021 19:19
8 400 EUR
14
A
7 feb 2021 19:19
8 200 EUR
11
7 feb 2021 19:19
8 000 EUR
14
7 feb 2021 19:18
7 800 EUR
11
7 feb 2021 19:17
7 600 EUR
14
A
7 feb 2021 19:17
7 420 EUR
14
A
7 feb 2021 19:16
7 400 EUR
11
7 feb 2021 19:16
7 200 EUR
14
7 feb 2021 19:15
6 823 EUR
13
7 feb 2021 19:15
6 623 EUR
11
A
7 feb 2021 19:15
6 600 EUR
11
7 feb 2021 19:14
6 423 EUR
14
A
7 feb 2021 19:14
6 223 EUR
14
A
7 feb 2021 19:14
6 200 EUR
13
7 feb 2021 19:14
6 000 EUR
14
A
7 feb 2021 19:14
5 800 EUR
13
7 feb 2021 19:14
5 600 EUR
14
A
7 feb 2021 19:13
5 400 EUR
11
7 feb 2021 19:13
5 200 EUR
14
7 feb 2021 19:12
5 000 EUR
13
7 feb 2021 19:12
4 800 EUR
11
7 feb 2021 19:10
4 600 EUR
13
7 feb 2021 12:55
4 400 EUR
12
2 feb 2021 17:10
4 200 EUR
11
1 feb 2021 3:04
4 000 EUR
10
31 jan 2021 17:44
3 900 EUR
9
31 jan 2021 15:48
3 751 EUR
8
31 jan 2021 10:24
3 000 EUR
7
30 jan 2021 17:43
2 700 EUR
6
30 jan 2021 16:50
2 100 EUR
3
30 jan 2021 16:29
2 000 EUR
5
30 jan 2021 0:09
1 600 EUR
4
29 jan 2021 19:54
1 300 EUR
3
29 jan 2021 18:23
1 000 EUR
2
29 jan 2021 17:59
600 EUR
1
29 jan 2021 13:32
500 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice